Opdracht IK EN DE WERELD

Verbeeld ‘Ik’ en ‘De wereld’, de innerlijke wereld en de buitenwereld in de vorm van een tweeluik. De lerende is vrij om een eigen interpretatie van ‘Ik’ en ‘De wereld’ te kiezen.


Inhoudelijke handleiding

Waarom:
Elkaar begrijpen begint bij jezelf te begrijpen. Het onderzoeken van zichzelf en de wereld in één werk laat de verwevenheid tussen de twee zien. Een tweeluik toont twee werken die visueel en inhoudelijk een relatie met elkaar aangaan.

Leerdoelen:
  • De leerling leert met aandacht te kijken naar zichzelf, de ander en de wereld.
  • De leerling leert zich op beeldende wijze uit te drukken.
  • De leerling maakt kennis met het tweeluik via een kort stukje kunstgeschiedenis.


Praktische handleiding

Wie: VO  
Vak: Beeldende Vorming / Kunst & Cultuur
Lesduur: 90 minuten

Benodigdheden:
  • Iedere leerling ontvangt een voorgedrukt werkvel van mooi dikker A4 papier.
  • De docent draagt eigen voorbeelden aan van tweeluiken.
  • Selectie materialen: zwarte fineliners, grijze potloden, oliekrijtjes, stiften, glitterplakband, crêpe-tape in verschillende kleuren bv. geel en paars.

Spelregels:
  • Na de inleiding is er 60 minuten tijd voor de opdracht.   
  • Ieder werkt individueel aan de opdracht met materiaal uit de selectie.

Inleiding:
  • Introductie tot het begrip ‘tweeluik’ via voorbeelden uit de beeldende kunst.
  • Inleiding over hoe je ‘Ik’ en ‘De wereld’ kan vormgeven, met begeleidende vragen. Laat zoveel mogelijk open waar deze vragen bij horen. Wie ben ik? Wat is mijn karakter? Wat zijn mijn interesses? Wat voel ik? Hoe voel ik mij in de wereld? Binnenwereld, buitenwereld, belevingswereld, kleine wereld, grote wereld. De wereld heel letterlijk genomen of juist abstract.

Opdracht:
Deel 1
  • Iedere leerling krijgt een voorgedrukt A4, in twee vakken verdeeld met titels ‘Ik’ en ‘De wereld’ erboven.
  • Verbeeld als in een tweeluik ‘Ik’ en ‘De wereld’. Denk na over hoe je deze kan vormgeven en over de relatie tussen de twee.  

Deel 2
  • Nagesprek




Leeg werkvel 





Onderstaand is een selectie uit de opbrengsten van 12 leerlingen (13-14 jaar) op de school Theaterhavo/vwo.














BRONNEN