Opdracht DE ENVELOP

Je voert een exclusieve opdracht uit die jou stimuleert om na te denken over een ervaring, herinnering, idee, reactie, fantasie, experiment, beleving, concept, etc. en dit in beeld en/of woorden om te zetten. 


Inhoudelijke handleiding

Waarom:
Ieder mens is uniek en wordt gevormd door eigen, unieke ervaringen. De envelop is een oefening in het contact leggen met zichzelf door het innerlijke te bevragen en een vertaalslag naar buiten toe te maken. Het stimuleert leerlingen om beter in contact te komen met hun binnenwereld met als gevolg dat zij zich ook beter kunnen verhouden tot hun omgeving.  

Leerdoelen:
  • De leerling leert met aandacht te kijken naar zichzelf, de ander en de wereld.
  • De leerling leert de innerlijke belevingswereld te onderzoeken en deze om te zetten naar beeld en/of woord.
  • De leerling leert zich over te geven aan het onbekende, zowel in de opdracht als met het materiaal.
  • De leerling leert om zich open te stellen naar een ander door de uitkomsten te delen met de groep.
  • De leerling leert in opdracht samenwerken.


Praktische handleiding

Wie: VO
Vak: Beeldende Vorming / Kunst & Cultuur
Lesduur: 90 minuten

Benodigdheden:
  • Iedere leerling ontvangt een envelop met daarin een voorgedrukt werkvel met instructies op dikker A4 papier.
  • In de enveloppen zitten de materialen voor de uitvoering bijgesloten. De docent bepaalt de selectie materialen en stopt deze voorafgaand aan de opdracht in de enveloppen.

Spelregels:
  • Het uitdelen of laten kiezen van de enveloppen is willekeurig.
  • De enveloppen mogen pas geopend worden nadat iedereen er eentje ontvangen heeft.
  • Er mag onderling niet geruild worden.
  • De opdracht dient uitsluitend uitgevoerd te worden met het materiaal dat is bijgesloten in de envelop.
  • De opdrachten zijn over het algemeen individueel van opzet maar sommige vragen om een uitwisseling met een ander. Bij deze is het de regel dat de leerling eerst het eigen gedeelte uitvoert voordat er contact is met een ander.
  • Na de inleiding is er 60 minuten tijd voor de opdracht.  

Inleiding:
  • Alle enveloppen liggen vooraf klaar. Deze kunnen door de leerlingen zelf gepakt worden of uitgedeeld door de docent.
  • Er is een korte inleiding over de spelregels en de tijdsduur van de opdracht. Het is belangrijk dat het mysterie over wat er in de enveloppen zit zoveel mogelijk gewaarborgd blijft.
  • Na het openen is het aan de docent om leerlingen te ondersteunen die vastlopen bij hun opdrachten. Stel zoveel mogelijk open vragen zodat de leerling zelf de weg naar het antwoord vindt.
  • De opdrachten zijn open voor eigen interpretatie. Er is geen goed of fout.

Opdracht:
Deel 1
  • Iedere leerling ontvangt een eigen envelop met bijbehorende opdracht en materiaal erin. Geen opdracht is hetzelfde. Er is een uur de tijd om de opdracht uit te voeren.

Deel 2
  • De verschillende opdrachten hebben inhoudelijk als doel de leerling contact te laten leggen met de binnenwereld en deze om te zetten in woord en/of beeld. Er wordt een beroep gedaan op de verbeeldingskracht van de leerling.

Deel 3
  • Het nagesprek. Wat vonden de leerlingen er van? Zijn zij nog tot verrassende inzichten gekomen? Hoe pakten de opdrachten uit die om uitwisseling vroegen? Hoe voelden de leerlingen zich na het doen van deze opdracht?






Enveloppen vullen aan de hand van post-its die
de materiaalselectie aangeven.

 


Lege werkvellen






Onderstaand is een selectie uit de opbrengsten van 13 leerlingen (12-13 jaar) op de school Theaterhavo/vwo.















VRIJHEID
Wanneer voel je je vrij?
Ga alleen aan een tafel zitten zodat je niemand kan zien.
Beschrijf en/of verbeeld dat moment.












BRONNEN